Новини
Фінзвіт

За два роки держшахти наростили борг за електрику на 168 млн грн

Заборгованість державних вугільних підприємств перед держпідприємством “Регіональні електричні мережі” за період 2019-20 роки сягнула 168,4 млн грн.

Підприємство “РЕМ” звернулось до Ради національної безпеки та оборони України з приводу критичної ситуації, що склалася через відсутність урядового рішення щодо проблемних боргів за постачання електрики державних вугільних шахт.

Витяг з листа РЕМ стосовно заборгованості вугільних підприємств

Перелік основних боржників:

  • ДП “Первомайськвугілля” – 38,9 млн грн
  • ДП “Селидіввугілля” – 36,2 млн грн
  • ДП “Торецьквугілля” – 36,8 млн грн
  • ДП “Мирноградвугілля” – 29,9 млн грн
  • ДП “Лисичанськвугілля” – 14,2 млн грн
  • ДП “Львівугілля” – 9,9 млн грн 
  • ДП “ВК “Краснолиманська”- 853,3 тис грн
  • ДП “Волиньвугілля” – 1,5 млн грн

Також енергетики нагадують, що досі не погашений борг шахт перед “РЕМ”, який був сформований до 2018 року на суму 13,2 млрд грн, з яких 8,1 млрд грн – це заборгованість вугільних підприємств на підконтрольній українським органам влади території.   

Через несплату рахунків державних шахт та відсутність компромісу з постачальниками, державне підприємство “Укрінтеренерго” було зобов’язане виконувати функції постачальника “останньої надії”. Проте, “Укрінтеренерго” стало ще одним фінансовим “баластом”, оскільки за 2019 рік заборгувало ДП “Регіональні електричні мережі” 145,4 млн грн.

Систематична несплата боргів спричинила в свою чергу спричинила ланцюгову реакцію. У ДП “Регіональні електричні мережі” бракує коштів для погашення боргу на суму 300 млн грн перед державним бюджетом. Більш того, компанія стала неспроможною покрити усі рахунки за купівлю  електроенергії. Основні кредитори ДП “РЕМ”, такі як “Енергоатом” та “Укренерго”, примусово вилучають кошти, що блокує всі банківські рахунки підприємства.

ДП “Регіональні електричні мережі” розподіляє, транспортує та постачає електроенергію промисловим підприємствам важкої, видобувної, та зокрема вугільної промисловості. Держкомпанія належить до сфери управління Міністерства енергетики України. 

На додатковий запит Марлін у Міненерго відповіли, що уряд планує погасити заборгованість перед ДП “Регіональні електричні мережі” на суму 12,9 млрд грн. При умові, якщо будуть прийняті всі необхідні для цього закони. 

Масштаби ситуації загрожують припиненням електропостачання державним підприємствам, затопленням шахт та підтопленням прилеглих територій, припиненням видобутку вугілля, та виходом шахтного газу на поверхню в майбутньому.

Варто зазначити, що 66% вугільних підприємств належать до державного сектору економіки та підпорядковуються Міністерству енергетики України.

У грудні 2019 року Президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО “Про невідкладні заходи щодо забезпечення енергетичної безпеки”, яким, зокрема, уряду доручалося опрацювати питання щодо забезпечення енергетичної стійкості України та прийняти рішення. 


Раніше Марлін повідомив про 4,2 млрд грн збитків підприємств Міненерго за 2020 рік та загрозу ядерного могильника на Дніпропетровщині.